Af Poul Madsen

VE-Installatøren har udsendt nyhedsbrev og pressemeddelelse med opdatering af tolkningen af de nye regler for støtte til solceller, husstandsvindmøller m.m.

Baggrunden for udsendelsen er, som VE-Installatøren skriver, at chefkonsulent Søren Rise fra VE-Installatøren har været i kontakt med Energinet.dk for at få afklaret indholdet af den pressemeddelelse, der tidligere blev udsendt.

For “60 MW Puljeordning – forhøjet pristillæg” gælder, at ansøgningsproceduren IKKE ændres for solcelleanlæg som benytter puljeordningerne med forhøjet pristillæg  på 1,02 kr./kWh. Her gælder de regler, den blev indført tidligere i 2015. Søren Rise henviser til regelsættet her.

Fra 1. juli gælder en ny lov om pristillæg på 60 øre/kWh. Den lov gælder typisk virksomheder. Loven er vedtaget, men der er ikke udsendt en tilhørende bekendtgørelse, som beskriver ansøgningsproceduren. Den er på vej og ventes at blive identisk med ansøgningsproceduren for puljeordningen.

Her gælder, at anlæg købt inden 1. juli, og som vil benytte pristillæg, følger de eksisterende ansøgningsregler, men anlægget skal være i drift inden 31. december 2015.

Købes anlægget efter 1. juli gælder nye regler, men bekendtgørelsen ventes først at udstedes sidst i august 2015. Man må derfor vente med at installere virksomhedsanlæg til den tid.

Læs her VE-installatørs pressemeddelelse.

Læs også på energinet.dk: Vigtig information om nye regler for støtte til solceller, husstandsvindmøller mv. (fra d. 19. juni 2015)

Læs også på Energistyrelsen, ens.dk: Ny ansøgningsprocedure for støtte til sol og husstandsvindmøller fra 1. juli 2015.

 

VE-Installatøren: Information om regler for støtte til solceller, vindmøller mv.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *