Forum Replies Created
-
AuthorPosts
-
010355
MemberHej Arne.
Beklager at erfare din beslutning.
Om nyhedsbrevene burde ligge under Arkivet? Jo, det ville faktisk være en udmærket ide.
Desværre er det modul, som laver nyhedsbrevene, ikke lavet til at gøre det automatisk, så det skal gøres manuelt, og det ville være ret omfattende.
010355
MemberTak for opgørelserne, Freddy.
Jeg har også fået dem, du sendte via email.
010355
MemberNå sådan. Tak for info.
Ja, det er godt at være i god tid. Jeg har læst adskillige artikler og andet om, at der er tvivl om kvaliteten af kinesernes billige solceller, og hvor længe de holder. Så spørgsmålet kommer vidst til at blive meget aktuelt.
010355
MemberTak for opgørelserne, Jørn.
Mht. overholdelse af ydelsesgarantierne så vil jeg skyde på, at garantien fastsættes ud fra et standardtal, som fastsættes ud fra det gennemsnitlige antal solskinstimer i en bestemt landsdel. Eksempelvis er der forskel på antal solskinstimer årligt på Bornholm og i midtjylland. Måske fastsættes garantien ud fra et landsgennemsnit. Hvis dette er tilfældet er det selvfølgelig sværere for en leverandør af et anlæg i midtjylland at overholde garantien, end et anlæg på Bornholm. Hvis vejret er specielt dårligt i et halvår statistisk set tror jeg bare ikke, at man kan klandre solcellerne og dermed leverandøren for det.
Hvis du har dine produktionstal for hvert enkelt år og sammenholder med forventede antal kWh i h.t. ydelsesgarantien, og produktionen er lavere end forventet, er det vist i første omgang leverandøren, du skal have fat i. Er denne imidlertid gået konkurs, bliver det svært at få kompensation.
Du kan spørge foreningens advokat – der er en times gratis rådgivning hos Lars Emde Poulsen fra Advodan. En anden mulighed er at se, om andre har diskuteret samme spørgsmål i Facebook-gruppen “Solceller…. Erfagruppe”.
010355
MemberTak Freddy for din opgørelse. Det er noget af det, vi mangler for at kunne lave noget statistik. Hvis du har opgørelsen fra SIDSTE år, vil det være fint, fordi vi skal kunne dokumentere stigningen mellem 2016 og 2017.
Hvis du Jørn også har en digitial opgørelse (pdf-fil eller scannet billede), må du meget gerne indsende den. Du må gerne slette selve dit navn, hvis fx det er et scan, og hvis du kan bruge photoshop eller andet til at slette med.
010355
MemberOkay, tak. Så det kunne være transportafgiften. Har du varmepumper?
010355
MemberStår der på elregningen noget specifikt om, hvilke afgifter der er tilføjet eller forhøjet?
Der står forhåbentlig ikke noget om flexafregning nu.
010355
MemberHej Bendt,
Det er ærgerligt at høre din beslutning, og det bliver naturligvis taget til efterretning.
Men jeg vil sige tak for dit hidtidige medlemsskab og din aktivitet i forummet.
Venlig hilsen
010355
MemberBendt, det har ikke været mig muligt at få svar på, hvad svaret til Karsten Koldby er. Jeg har spurgt formanden, og jeg har rykket, og jeg får stadig ikke svar, så nu står jeg af! Hvis du vil have svar, så prøv at skrive til formanden direkte via siden Kontakt Os.
010355
MemberBendt, ministerens svar blev altså udsendt med et nyhedsbrev til medlemmerne d. 20. november. Hvis du ikke har fået nyhedsbrevet, kan det skyldes at du bruger en anden emailadresse end den, du har oplyst til kassereren, eller at nyhedsbrevet er blevet væk i dit eller vores emailsystemet (hvilket kan ske), eller også har du bare ikke læst nyhedsbrevet. Men det er også ligemeget. Det, som var vort hovedpunkt i henvendelsen til ministeren var hans bekræftelse på, at han har bedt Energinet.dk kigge på alternative udregningsmetoder, som ikke er så negative overfor solcelleejere og specielt solcelleejere med varmepumpe. Det har han bekræftet.
010355
MemberAltså, jeg synes, at solcelleejere med god grund kan kræve højere takster for den strøm, de leverer.
Hvis Energitilsynet kan argumentere, at “Alle skal være med til at betale til det fælles net” er det rimeligt, at solcelleejere kan forlange samme takststigning – alt andet er urimeligt.
Der var en artikel om elpriserne på dr.dk d. 10. december:
https://www.dr.dk/nyheder/penge/stroem-bliver-dyrere-mellem-klokken-17-og-20010355
MemberOrv, det ville være rigtig godt, hvis du vil være med! Jo, det kræver en del tid. I november brugte jeg en uge på at planlægge en kampagne om Nej tak til Flexafregning – og den skal vi så alligevel ikke bruge, fordi ministeren kom med sit svar til os.
Formanden har forsøgt at kontakte Karsten Koldby. Jeg spurgte om han ved, hvad han ville sige, men fik ikke svar, så jeg har rykket igen (i dag 12. dec).
010355
MemberJeg vil spørge formanden, om han kan sende svaret til mig, så kan jeg videregive det her i forummet.
Bendt, var det ikke noget for dig at blive medlem af bestyrelsen? Det er svært at skaffe frivillige, og foreningen har brug for folk, der kan spytte ud
010355
MemberHej Karsten,
Du skulle meget gerne blive kontaktet af en fra bestyrelsen inden for et par dage. Jeg beklager, at det har taget så lang tid.
010355
MemberHej Bendt,
Der er så vidt vi ved ikke vedtaget noget, myndigheder og ministerier søger at omgå det, der er blevet lovet os. Foreningen deltog i et møde med kort varsel mandag d. 11/9, der dog var af orienterende art.
Vi arbejder på nogle tiltag, men før vi har noget konkret at fremvise, kan jeg ikke bare sige, hvad det er. Men der kommer mere fra bestyrelsen.
-
AuthorPosts