- This topic has 7 replies, 5 voices, and was last updated 6 years, 6 months ago by
lfase.
-
AuthorPosts
-
-
10/01/2018 at 13:35 #3766
lfase
KeymasterI weekenden fik jeg et brev fra Ørsted, hvori det blev proklameret at tidligst januar 2019 ville jeg skulle over på flexafregning, javel tænkte jeg så, og her idag blev jeg så nødt til at ringe til Radius (som ejer elmålerne) og spørge dem hvornår de så ville udskifte min “nye” måler der blev opsat i marts md.2018
Det var de meget uforstående overfor, hvorefter jeg måtte forklare dem at adressen her ikke var et “tag selv bord”.
Efter lidt argumentering fik jeg dem overbevist om at mit anlæg altid vil sende den overskydende egenproduktion ud på alle tre faser. og lad os sige, at vi har en overskydende produktion på 3 kWh, som sender 1 kWh ud på hver af de 3 faser. Lad os også sige, at vi samtidig skal bruge 3 kWh på en given fase i huset, vi bliver nu tilskrevet afgift/forbrug for det nettoforbrug vi har på den mest belastede fase, altså 2 kWh. så selv om mit netto-forbrug har været i alt 0 kWh, så skal jeg betale for 2 kwh. selvom jeg selv har strømmen ????
Efter forklaringen om hvorfor min fasemåler skulle udskiftes til en summationsmåler med ovenstående argumenter, blev der ret megen forvirring i den anden ende af røret, og løsningen blev at de afbrød samtalen :-/ .
MEN mig slipper de ikke for, og støt gerne op og spørg jeres leverandører. -
10/02/2018 at 13:05 #3767
lfase
KeymasterFik endelig fat i et klogt hoved hos Radius idag, det viser sig at de har et pilotprojekt igang med summationsmålere, det er planen at når det igangværende projekt er afsluttet (200 målere) skal udskiftning af målere starte op i dec. 2018 hos el producenter (vind/sol)
Idet at jeg fik ret i min antagelse om at vi betaler for varm luft og strøm vi har i forvejen, var mit næste spørgsmål så, hvad de havde forestillet sig at gøre ved de afgiftskroner de har tyvstjålet siden indførelsen af nettarif C, hvilken jo øjensynligt ikke i fuld udstrækning er berettiget.
Og gæt hvad,,,,, der blev MEGET stille i den anden af røret, og de ville vende tilbage med et svar, – så jeg venter 🙂 —– opdateres. -
10/11/2018 at 17:36 #3768
freddyborre
ParticipantMeget spændt på næste opdatering 👍
-
10/13/2018 at 11:53 #3771
Joergen
MemberHar fået samme brev fra Ørsted. De skriver endda, at “..ønsker du ikke at acceptere ændringerne, skal du opsige din aftale hos os inden d. 1. januar 2019. Husk, at ændringen gælder uanset, hvor du er elkunde.” Jeg vil også kontakte Ørsted i næste uge. Min elmåler bliver skiftet på torsdag.
-
12/01/2018 at 23:49 #3807
JoernRK
ParticipantOg nu kan vi så konstatere at Vindstød skal stå for registrering af vort timeforbrug. Gav så vide hvordan de vi bære sig ad med at gøre det korrekt for os, der fortsat har fasemålere og ikke summationsmålere. Det må jo – såfremt udbyderen har gjort sit arbejde ordentlig på en eller anden måde have fremgået af udbudsmaterialet, hvilke krav der er til det. Temaet er jo langt fra nyt stof!
-
12/16/2018 at 19:54 #3814
lfase
KeymasterJeg rykkede Radius for et svar vedr. mit indlæg fra 02/10/2018 kl. 13:05, og det nye var at der intet nyt var.
Så timeafregning fra 1 jan. 2019 her på adressen kan de glemme alt om. -
12/19/2018 at 23:06 #3815
lfase
Keymasterer batterier måske en mulighed?
-
12/22/2018 at 13:44 #3817
lfase
Keymasterer der nogen der ved hvordan det går med retsagen imod staten?
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.